Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi

6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşyaların Teslimi Dilekçesi

6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Talep dilekçesinin yanlış yazılması, yanlış taleplerde bulunulması taraflar için telafisi imkansız zararların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Talep dilekçesinin yazılması uzmanlık ve hukuk bilgisi gerektirmektedir. Talep dilekçesi hazırlanırken yalın bir dil kullanılmalı talep konusu ve talep edenin kimlik bilgileri ile birlikte delil gibi olguların da yerine getirilerek yazılması gerekmektedir. Makalemizde 6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi sunduk. Unutulmamalıdır ki her somut olay kendine özel olup her somut olayın özelliklerine göre dilekçe hazırlanmalıdır. 

6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi konusunda avukatlar meslekleri gereği daha ayrıntılı ve teferruatlı bilgilere ve yeterli donanımlara sahiptirler. Dolayısıyla talep dilekçesi hazırlanması aşamasında uzman avukatlardan hukuki destek alınmalı ve profesyonel bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Eşyaların iadesine ilişkin dilekçe metni hazırlanırken talep konusuna göre 6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi Örneği şeklinde taslak olarak bulunabilen dilekçelerden yararlanılabileceği gibi özgün olarak hazırlanan içerikler ile de mahkemelere başvuru yapılabilmektedir.

6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi hazırlanırken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde dava süreci hızlı sonuçlanacak ve istenilen sonuç elde edilecektir. Çelik & Baştürk Hukuk ve Danışmanlık Ofisi avukatları Av. Tolga ÇELİK  ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK İstanbul Boşanma Avukatı olarak müvekkillerimize son derece profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. 6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşya Teslimi Dilekçesi ile ilgili ve Uzaklaştırma Kararı ile ilgili sorularınız ve görüşmeleriniz avukata sor kısmından avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

6284 Sayılı Kanun Kişisel Eşyaların Teslimi Dilekçesi Örneği

BÜYÜKÇEKMECE NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ’NE

TALEPTE BULUNAN :
VEKİLİ :
Av. Tolga ÇELİK & Av. M. Nur BAŞTÜRK
ADRES:Mecidiyeköy Mah. Mecidiyeköy Yolu Cad. No:6 D:11 Şişli/ İst.

KARŞI TARAF :

KONU : 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun
uyarınca Kişisel Eşyaların İadesi Talebimizi İçerir Dilekçemizdir

AÇIKLAMALAR :

Müvekkil aleyhine asılsız iddialarla haksız bir şekilde koruma talep edilmiş ve Büyükçekmece 1. Aile Mahkemesi’nin ………. tarih, …… D. İş E. …….. D. İş K. sayılı kararı ile müvekkil aleyhine koruma kararı tesis edilmiştir. Söz konusu karara süresi içerisinde itirazlarımızı sunduk. Müvekkilin müşterek konuta girmesi 1 ay süre ile engellenmiştir. Fakat müvekkil nedenini bilmediği ve haksız bir şekilde evden uzaklaştırıldığı için kişisel eşyalarını da müşterek konuttan alamamıştır. Müvekkil aleyhine uzaklaştırma kararı tesis edildiği için herhangi bir müeyyideyle karşı karşıya kalmamak için karşı tarafa eşyaların iadesi ile ilgili talepte bulunamamış, bu hususa ilişkili olarak beyanlarını karşı tarafın avukatına iletmiştir. Ancak karşı tarafın avukatı müvekkili bu konuda cevapsız bırakmıştır.

Kaldı ki müvekkil şiddet uygulayan taraf olmayıp şiddet gören taraftır. Karşı taraf müvekkili çeşitli zamanlarda ittirmiş ve hırpalamaya çalışmıştır. Fakat müvekkil eşini sevdiği ve evlilik birliğinin bozulmaması için bu duruma karşılık vermemiş ve bir darp raporu veyahut uzaklaştırma kararı almamıştır.

Düzenli bir iş hayatı olan müvekkil kurumsal bir firmada çalışmaktadır. Müvekkilin iş hayatında bulunduğu konum sebebiyle kılık kıyafetine özen göstermesi elzemdir. Haksız ve yalan beyanlar üzerine uzaklaştırılan müvekkilim gerek iş hayatında gerek sosyal hayatında kişisel eşyalarının iade edilmemesi sebebiyle mağduriyet yaşamaktadır. Söz konusu mağduriyet müvekkilin iş hayatında ve sosyal hayatında adaptasyon sorunu yaşamasına sebep olmaktadır.

Müvekkilimin aynı kanunun 8. Maddesine göre de gündelik yaşamda ve iş hayatında kullanacağı ve kullanmakta olduğu eşyalarını müşterek konuttan alması gerekliliği hasıl olmuştur.

“6284 Sayılı Kanun Madde 8-
… (7) Talep hâlinde ilgililere kişisel eşya ve belgelerinin kolluk marifetiyle teslimi sağlanır.”

6284 Sayılı Kanunu’nun ilgili maddesine göre aşağıda belirtilen eşyaların kolluk nezaretinde alınması zorunluluğu söz konusudur. Ayrıca müvekkilim makine mühendisidir ve aşağıda sayılacak olan malzemeler iş hayatına ilişkili olup alması zorunluluğu bulunmaktadır.

Müvekkilimin şahsi olan aşağıdaki eşyaların kolluk nezaretinde alınmasına karar verilmesini sayın mahkemenizden talep etmekteyiz. Bu belirtilen şahsi eşyalar;

Diploma, sertifikalar ve notlar, faturalar
Pasaport
Casio hesap makinesi
Loda Kahve rengi çalışma masası
Kitaplar (Teknik ve roman)
Kalemler
Defterler
Logitech Mouse
Laptop Standı
Samsung yazıcı
Kıyafetler (Mont, takım elbise, gömlek, pantalon, kot, eşofman, şort, tshirt, sweatshirt, bere)
2 Adet Tusaş Kamp Sandalyesi
Yüzme şortu (Mavi, yeşil, yeşil)
George Hogg Kahverengi Sırt Çantası
Herchel yeşil küçük omuz çantası
Moscot kahve numaralı gözlük
Moscot şeffaf güneş gözlüğü
Moser traş makinesi, Wahl Traş Makinesi
Guess kahve rengi kol saati
Kupa (4 adet) ve termoslar (3 Adet), Kuru kafalı kahve fincanı
Mont Blanc Anahtarlık ve toplu anahtarlık
Nikon Fotoğraf makinesi, aksesuar ve tripod

SONUÇ VE TALEP :

Yukarıda açıklanan sebepler ile 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’nun 8.maddesi gereğince müvekkilin kişisel eşyalarının iade edilmesi gerekmektedir.

Sayın mahkemenizden, müvekkilin kişisel eşyalarının ………. adresinden kolluk nezaretinde alınmasına karar verilmesini sayın mahkemenizden talep ederiz. Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim. 09/03/2022

Av. Tolga ÇELİK & Av. M. Nur BAŞTÜRK

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…