Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

İntihara Teşebbüs Etmek Boşanma Sebebi Midir?

İntihara Teşebbüs Etmek Boşanma Sebebi Midir?

Bu makalemizde intihara teşebbüs etmek boşanma sebebi midir sorusunu yanıtlayacak olup aynı zamanda bu konuya ilişkin yargıtay kararları paylaşacağız. İntihara teşebbüs etmek ciddi bir olay olup evlilik birliğini temelinden sarsacak neticelere sebebiyet verebilir. İntiharın sebepsiz yere olup olmaması önem arz etmektedir. Yine diğer eşin davranışlarının intihara teşebbüse neden olup olmadığı önem teşkil etmektedir. Ortada diğer eşten kaynaklanan bir sebep mevcut olmadan intihara teşebbüs edilmişse bu durumda intihara teşebbüs açısından bir kusurun varlığından bahsetmeliyiz. Buna karşı intihara teşebbüs eylemi diğer eşin eylemleri sebebiyle gerçekleşmiş ise intihara teşebbüs girişiminde bulunan eşe kusur yüklenmeyecektir. Örneğin sürekli kendisine şiddet uygulandığı için intihara teşebbüs eden kadın ya da eşinin sürekli başka erkeklerle ilişkisi olduğunu öğrenen erkeğin intihara teşebbüs etmesi halinde intihara teşebbüs eden eşe kusur yüklenmeyecektir.  Görüleceği üzere ortada herhangi bir neden olmadan eşlerden birinin intihara teşebbüs etmesi genel boşanma sebepleri arasında sayılmaktadır.

İntihara Teşebbüs Boşanma Sebebi Midir Yargıtay Kararları

Kadının İntihara Teşebbüs Etmesi

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 19.12.2017 Tarih, 2016/13978 E. 2017/14820 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır. Tüm dosya kapsamı ve toplanan delillerden “mahkemece davalı erkeğe yüklenen kusurlu davranışlar yanında, davalı kadının da intihara teşebbüs ettiği ve bu olaylardan sonra da tarafların ayrı yaşamaya başladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru olmamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 12.03.2020 Tarih, 2020/617 E. 2020/2140 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır.Tarafların bölge adliye mahkemesi tarafından kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarına göre ev işlerini ihmal eden, evden zaman zaman habersiz ayrılan, tedavi olmayarak ilaçlarını kullanmayan, intihar girişiminde bulunan, sürekli ellerini yıkayan ve güven sarsıcı davranışları bulunan, davalı – karşı davacı kadın, eşini sık sık gezdirmeyen, hafta sonlarını bağ evinde geçiren, eşinin kıyafetlerini kendi ailesine seçtiren, su faturasının fazla olduğu gerekçesiyle tartışmaya çıkaran, bağımsız konut temin etmeyen, ev ve eşinin ihtiyaçlarına duyarsız kalan davacı – karşı davalı erkeğe göre ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Bu husus gözetilmeden bölge adliye mahkemesince tarafların eşit kusurlu olarak kabulü doğru bulunmamıştır.

İstanbul Mecidiyeköy’de aile hukuku alanında faaliyet gösteren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerine aile hukuku alanında hizmet vermektedir. Boşanma avukatlarımız Av. Tolga Çelik’e ve Av. Nur Baştürk’e avukata soru sor kısmından sorularını yönlendirebilir ya da iletişim sayfamızdan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…