Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Gerekçeli Kararın Yazılması Talebi Dilekçesi Örneği

Gerekçeli Kararın Yazılması Talebi Dilekçesi Örneği

Gerekçeli kararın yazılması talebi dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Talep dilekçesinin yanlış yazılması, yanlış taleplerde bulunulması taraflar için telafisi imkansız zararların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Talep dilekçesinin yazılması uzmanlık ve hukuk bilgisi gerektirmektedir. Talep dilekçesi hazırlanırken yalın bir dil kullanılmalı dava konusu ve davacının kimlik bilgileri ile birlikte delil gibi olguların da yerine getirilerek yazılması gerekmektedir. Makalemizde Gerekçeli Kararın Yazılması Dilekçesi Örneği sunduk. Unutulmamalıdır ki her somut olay kendine özel olup her somut olayın özelliklerine göre dilekçe hazırlanmalıdır.

Gerekçeli kararın yazılması talebi dilekçesi konusunda avukatlar meslekleri gereği daha ayrıntılı ve teferruatlı bilgilere ve yeterli donanımlara sahiptirler. Dolayısıyla dava dilekçesi hazırlanması aşamasında uzman avukatlardan hukuki destek alınmalı ve profesyonel bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Gerekçeli kararın yazılması  dilekçe metni hazırlanırken davanın konusuna göre gerekçeli kararın yazılması talebi dilekçesi örneği şeklinde taslak olarak bulunabilen dilekçelerden yararlanılabileceği gibi özgün olarak hazırlanan içerikler ile de mahkemelere başvuru yapılabilmektedir.

Gerekçeli kararın yazılması dilekçesi hazırlanırken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde dava süreci hızlı sonuçlanacak ve istenilen sonuç elde edilecektir. Çelik & Baştürk Hukuk ve Danışmanlık Ofisi avukatları Av. Tolga ÇELİK müvekkillerimize son derece profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. Gerekçeli kararın yazılması dilekçesi ile ilgili sorularınız ve görüşmeleriniz avukata sor kısmından avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL ………. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DOSYA NO :

DAVACI :

VEKİLİ : Av. Tolga ÇELİK & Av. M. Nur BAŞTÜRK

ADRES :

DAVALI :

KONUSU : Mahkemeniz huzurunda görülen davamızda 24.05.2023 tarihinde dosya karara çıkmış olup tefhimden itibaren 52 gün geçmesine rağmen gerekçeli karar hazırlanmamış olup yargılamanın makul sürede bitmesi ve davacının hak kaybına uğramaması için gerekçeli kararın yazılması talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR

1-) Sayın mahkemeniz huzurunda bulunan dosyamız 24.05.2023 tarihinde karara çıkmış olup, tefhimden itibaren 52 gün geçmesine rağmen gerekçeli karar yazılmamıştır.

2-) 6100 sayılı Kanun uyarınca Mahkemenin en geç bir ay içinde gerekçeli kararı yazarak tebliğe çıkartması gerekmektedir. İlk derece mahkemesinin tefhimden itibaren 52 gün geçmesine rağmen gerekçeli kararı yazmaması makul süreyi aşmakta olup, yargılamanın uzaması, müvekkilin hak kaybına sebebiyet vermektedir.

NETİCE-İ TALEP :

Sayın mahkemece talep dilekçemiz dikkate alınarak gerekçeli kararın yazılarak taraflara tebliğ edilmesini davacı vekili olarak saygılarımızla talep ederiz. 14.07.2023

Av. Tolga ÇELİK & Av. M. Nur BAŞTÜRK

 

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…