Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Genel Boşanma Sebepleri

Genel Boşanma Sebepleri

Biz bu makalemizde Genel boşanma sebepleri nelerdir? sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında genel boşanma sebepleri olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile  boşanma düzenlenmiştir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma kavramının halk dilindeki karşılığı ise şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Boşanma davası nasıl açılır? adlı makalemizi okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Önemle belirtmek isteriz ki özel boşanma nedenlerinden farklı olarak genel boşanma nedenleri belli bir olguya dayanmamaktadır. Genel boşanma nedenleri önceden belirlenmesi mümkün olmayan ve genellikle pek çok olayın bir araya gelip belli bir durumun ortaya çıkması sonucunda belirirler.

Türk Medeni Kanunu madde 166 hükmünde genel boşanma sebepleri üç türde düzenlenmiştir:

  • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması
  • Eşlerin birlikte dava açmaları ya da birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi
  • Boşanma davasının reddinden sonra evlilik birliğinin yeniden kurulamaması

Genel boşanma sebepleri gösterilerek açılan bir boşanma davasında boşanmaya karar verilebilmesi için bu sebeplerden ötürü ortak yaşam çekilmez bir hale gelmiş olmalıdır. Yani başka bir deyişle gösterilen sebep tek başına boşanma sonucu doğurmaz. Mutlaka mahkemeye öne sürülen genel boşanma sebepleri ortak hayatı çekilmez bir hale getirmiş olmalıdır. Aksi halde boşanmaya kararı verilmeyecektir. Yine belirtmek isteriz ki en kolay boşanma sebepleri ya da tek celsede boşanma sebepleri şeklinde bir boşanma sebebi bulunmamakta olup mahkemeye ibraz edilen her bir neden yargılamayı gerektirmektedir.

Genel Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile boşanma davası genel boşanma sebepleri olarak karşımıza çıkar. Fakat evlilik birliğini temelinden sarsacak eylemler maddede belirtilmemiştir. Bunun neticesi olarak her somut olaya göre evlilik birliğini temelden sarsacak eylemler kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Dolayısıyla evlilik birliğini sarsabilecek nitelikteki tüm sebepler bu kapsamda boşanma sebebi olabilecektir.

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması

Eski adı ile şiddetli geçimsizlik yeni ismi ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması olan bu boşanma sebebi ülkemizdeki boşanma sebeplerinden yüzde 90’ından fazlasına denk gelmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarsılması eşler arasında çok ciddi ve şiddetli bir geçimsizlik veya anlaşmazlık bulunmasını ifade eder. Kanun koyucu her türlüğü geçimsizliği değil evlilik birliğinin temelini sarsacak şekilde şiddetli bir geçimsizliği aramıştır. Geçimsizliğin şiddetli olup olmadığı evlilik birliğini temelinden sarsıp sarsmadığı hususu bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yola çıkılarak belirlenecektir.

genel boşanma sebepleri nelerdir
Genel Boşanma Sebepleri

Genel Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma sebepleri nelerdir? sorusu merak edilen sorulardandır. Aile birliğinin temelden sarsılması nedenleri şu şekilde sıralanabilir: 

Genel Boşanma Sebepleri Konusunda Son Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu makalemizde evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davasından, evlilik birliğinin temelden sarsılması kavramının karşımıza genel boşanma sebepleri olarak çıktığından, evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan olaylardan bahsettik. Boşanma avukatlarının boşanma davası öncesinde ve boşanma davası sırasında müvekkillerinden işittikleri cümlelerden bir tanesi genel boşanma sebepleri nelerdir sorusudur. Unutmamak gerekir ki genel boşanma sebeplerinin ispatında hukuka uygun delillerden faydalanılmalı ve hukuka aykırı deliller mahkemeye sunulmamalıdır. Gerek boşanma davasının teferruatlı ve uzun bir süreç olması gerek hatalı işlemler ve usuli eksikliklere sebebiyet vermemek için alanında uzman bir boşanma avukatı ile çalışılmalıdır. Böylece telafisi imkansız zararların ortaya çıkmasının önüne geçilmiş olacak ve boşanma davası başarılı bir şekilde neticelenecektir. İstanbul Mecidiyeköy’de aile hukuku alanında faaliyet gösteren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerine boşanma davası, velayet davası ve velayetin değiştirilmesi, yoksulluk nafakası iştirak nafakası, çocukla kişisel ilişki kurulması, aile konutu şerhi, boşanma tanıma ve tenfiz davası ve birçok konuda hizmet vermektedir.  Boşanma avukatlarımız Av. Tolga Çelik’e ve Av. Nur Baştürk’e avukata soru sor kısmından sorularını yönlendirebilir ya da iletişim sayfamızdan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…