Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Evin İhtiyaçlarını Karşılamayan Koca

Evin İhtiyaçlarını Karşılamayan Koca Boşanma Davasında Kusurlu Mudur?

Eşler arasındaki mali durum, aile birliği için önemli bir konudur ve dengeli bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bir eşin mali durumuna göre hareket etmek, ailenin geleceği açısından büyük önem taşır. Diğer aile bireylerini mali yönden zarara sokacak eylemlerden kaçınmak, aile içinde huzurun devamı için gereklidir. Örneğin, kontrolsüz borçlanma ya da gelire göre aşırı harcamalar yapmak, aile ekonomisini olumsuz etkileyebilir. Bunun yanında evin ihtiyaçları için eşine para vermemek Yargıtay kararlarında boşanma sebebi olarak değerlendirilmiş olup, Yargıtay tarafından evin ihtiyaçlarını karşılamayan koca boşanma davasında kusurlu olarak kabul edilmiştir.

Evin İhtiyaçları İçin Eşine Para Vermemek

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 18.02.2016 Tarih 2015/12750 E. 2016/2921 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin davacı kadının önceki evliliğinden olan çocuğuna kötü davrandığı ve evin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla eşine para vermemek suretiyle ekonomik şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Maaşını Annesine Vererek Eşini Ekonomik Açıdan Güç Durumda Bırakmak

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 17.09.2015 Tarih 2015/1743 E. 2015/16285 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan yargılama ve toplanan delillerden davalı-davacı erkeğin maaşını annesine vererek ekonomik yönden eşini güç durumda bıraktığı, davacı-davalı kadının ise eşini sevmediğini, istemediğini söylediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Gerçekleşen bu durum karşısında davalı-davacı erkek de boşanma davası açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, davalı-davacı erkeğin boşanma davasının da kabulü ile boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru olmamıştır.

Erkeğin Eşine Ekonomik Şiddet Uygulaması

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 16.09.2019 Tarih 2019/2781 E. 2019/8713 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin kadına ekonomik şiddet uyguladığı, birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında kadın dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Son Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu makalemizde sizlere Evin İhtiyaçlarını Karşılamayan Koca Boşanma Davasında Kusurlu Mudur? konusu ile ilgili hukuki bilgilendirmelerde bulunduk. İstanbul Mecidiyeköy’de aile hukuku alanında faaliyet gösteren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerine aile hukuku alanında hizmet vermektedir. Boşanma avukatlarımız Av. Tolga Çelik’e ve Av. Nur Baştürk’e Evin İhtiyaçlarını Karşılamayan Koca konusu ile ilgili avukata soru sor kısmından sorusu ile ilgili sorularını yönlendirebilir ya da iletişim sayfamızdan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…