Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Ev Eşyalarına Zarar Vermek Boşanma Sebebi Midir?

Ev Eşyalarına Zarar Vermek Boşanma Sebebi Midir?

Ev eşyalarına zarar vermek boşanma sebebi midir sorusu merak edilmektedir. Ev eşyalarına zarar veren eş Yargıtay tarafından kusurlu kabul edilmiş olup, eşlerden birinin ev eşyalarına zarar vermesi boşanma nedeni olarak kabul edilmiştir.

Ev Eşyalarına Zarar Vermek Yargıtay Kararları

Kadının Ev Eşyalarına Zarar Vermesi

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 19.02.2018 Tarih, 2016/11861 E. 2018/2219 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır. Mahkemece, davacı-karşı davalı erkeğin davasının reddine, davalı-karşı davacı kadının davasının kabulüne karar verilerek tarafların boşanmalarına karar verilmişse de; yapılan yargılama ve toplanan delillerden, davalı-karşı davacı kadının, ev eşyalarına zarar verdiği ve davalıya karşı hakaretler ederek olumsuz davrandığı ve bu davranışların tepkisel niteliği aştığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikle bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı-karşı davalı erkek dava açmakta haklıdır. Davacı-karşı davalı erkeğin boşanma davasının da kabulü gerekirken, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Erkeğin Evdeki Eşyalara Zarar Vermesi

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 26.09.2016 Tarih, 2016/1153 E. 2016/13046 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu, çıkan tartışmalarda müşterek evdeki eşyalara zarar verdiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Eşinin Aracına Zarar Vermek

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 17.12.2007 Tarih, 2007/3741 E. 2007/17683 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır. Yapılan soruşturma, * toplanan delillerden, tarafların karşılıklı olarak birbirlerine şiddet kullanıp hakaret ettikleri, davacı kocanın eşini ve çocuklarını evden kovduğu, davalı kadının da, eşinin arabasına zarar verdiği, kayınvalidesinin saçlarından tutarak, valizini dışarı attığı, taraflardan birinin kusurunu diğerinden üstün tutmanın mümkün bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK.md. 166/1)karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

İstanbul Mecidiyeköy’de aile hukuku alanında faaliyet gösteren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerine aile hukuku alanında hizmet vermektedir. Boşanma avukatlarımız Av. Tolga Çelik’e ve Av. Nur Baştürk’e avukata soru sor kısmından sorularını yönlendirebilir ya da iletişim sayfamızdan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…