Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Eşinin Ailesini Arayarak Gelip Kızlarını Almalarını Söylemek

Eşinin Ailesini Arayarak Gelip Kızlarını Almalarını Söylemek Boşanma Sebebi Midir?

Eşinin ailesini arayarak gelip kızlarını almalarını söylemek boşanma sebebi midir? Aşağıda paylaştığımız Yargıtay kararlarından da göreceğiniz üzere eşinin ailesini arayarak gelip kızlarını almalarını söylemek Yargıtay tarafından boşanma sebebi olarak kabul edilmiştir.

Eşinin Ailesini Arayarak Gelip Kızlarını Almalarını Söylemek Yargıtay Kararları

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 20.01.2016 Tarih,  2015/11602 E. 2016/1150 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin davacı kadının annesini arayarak gelip kızını almasını söylediği ve bu şekilde ayrı yaşamaya başladıkları anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK md. 166/1) karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 27.12.2012 Tarih,  2012/11740 E. 2012/31926 K. sayılı kararında şu neticeye varmıştır. Mahkeme, “taraflar arasında evlilik birliğinin devamı yönünde bir amacın bulunmadığını, her iki tarafın da kusurun diğer tarafta olduğunu ispata çalıştığını, sunulan delillerin kesin doğrular olarak kabulüne imkan olmadığını, toplanan delillerden bir tarafın ağır kusurlu olduğu yönünde kabule götürecek kanaat oluşmadığını” belirterek tarafları “eşit kusurlu” kabul etmiştir. Oysa yapılan soruşturma ve toplanan delillerden; davacı-davalı (koca)’nın eşine ve kayınvalidesine “… orospu…” diyerek hakaret ettiği, sürekli olarak eşini kılık kıyafetine müdahale ederek aşağıladığı ve kayınvalidesine “gel, ahlaksız kızını al” şeklinde sözler söylediği, davalı-davacı (kadın)’ın ise sık sık Ankara’da bulunan ailesinin yanına gelerek, evlilik birliğine ilişkin görevlerini ihmal ettiği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu olaylara göre, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında davacı-davalı (koca)’nın kadına göre ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir.

İstanbul Mecidiyeköy’de aile hukuku alanında faaliyet gösteren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerine aile hukuku alanında hizmet vermektedir. Boşanma avukatlarımız Av. Tolga Çelik’e ve Av. Nur Baştürk’e avukata soru sor kısmından sorularını yönlendirebilir ya da iletişim sayfamızdan kendilerine ulaşabilirsiniz.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…