Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Eşin Çocukla İlgilenmemesi Boşanma Sebebi Midir?

Eşin Çocukla İlgilenmemesi Boşanma Sebebi Midir?

Bu makalemizde sizlere Eşin Çocukla İlgilenmemesi Boşanma Sebebi Midir? sorusunun cevabı hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. Evlenen çiftler, evlilik birliğinin beraberinde getirdiği birçok yükümlülük ve sorumluluklarla bağlı hale gelirler. Evlenmeyle birlikte kişiler evli bir eşin sahip olduğu ortak sorumlulukları kabul ederler. Ailenin birliği olmanın beraberinde getirdiği pek çok sorumluluk bulunmaktadır. Eşin ve evin problemleriyle ilgilenmek, çocuklarının sağlık ya da zorlukları esnasında yanlarında bulunmak ve onların sorunlarına destek olmak temel birlik görevleri arasında yer alır. Eğer bu görevi yerine getirmede taraflar kusurlu davranırlarsa, evlilik birliği temelinden sarsılabilir bu da boşanma sebebi oluşturur.

Çocuğun Doğumu İle İlgilenmemek Yargıtay Kararları

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 12.06.2019 Tarih 2019/1704 E. 2019/7109 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan yargılama ve toplanan delillerden davalı erkeğin, ortak çocuğun doğumuyla ilgilenmediği, fiili ayrılık döneminde ortak çocuğun ihtiyaçlarını karşılamamak suretiyle birlik görevlerini ihmal ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamış, bozmayı gerektirmiştir.

Engelli Çocukla İlgilenmemek Yargıtay Kararları

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 17.05.2018 Tarih 2016/18187 E. 2018/6357 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan yargılama ve toplanan delillerden davalı erkeğin engelli olan ortak çocuğun tedavisi ile ilgilenmediği, ortak çocuğun geçirdiği ameliyatta yanında olmadığı, yeterli ve gerekli düzeyde ilgi göstermediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 10.10.2017 Tarih 2016/5419 E. 2017/10785 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerle, davalı erkeğin eşine hakaret ettiği, birlik görevlerini ihmal ettiği, engelli çocuğuyla yeterince ilgilenmediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı kadın dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 06.03.2017 Tarih 2016/26192 E. 2017/2346 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı erkeğin özürlü çocuğuyla maddi ve manevi olarak ilgilenmemek suretiyle birlik görevlerini ihmal ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 08.11.2016 Tarih 2015/20998 E. 2016/14480 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan yargılama ve toplanan delillerle taraflar arasında barışma gerçekleşmediği, davacı kadının birlik görevlerini yerine getirmediği, çocuklarla ilgilenmediği, sürekli internette vakit harcadığı, davalı erkeğin ise, eşine hakaret ettiği, birlik görevlerini yerine getirmediği, çocuklarla ilgilenmediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

Çocuğu Bırakıp Baba Evine Gitmek Yargıtay Kararları

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 22.02.2017 Tarih 2015/23949 E. 2017/1944 K. sayılı kararı ile şöyle bir sonuca ulaşılmıştır. Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden davalı kadının 2012 doğumlu ortak çocuğu da bırakarak babasının evine gittiği birlik görevlerini yerine getirmemek suretiyle birlikte yaşamaktan kaçındığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

İstanbul Mecidiyeköy’de aile hukuku alanında faaliyet gösteren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerine aile hukuku alanında hizmet vermektedir. Boşanma avukatlarımız Av. Tolga Çelik’e ve Av. Nur Baştürk’e avukata soru sor kısmından Eşin Çocukla İlgilenmemesi Boşanma Sebebi Midir?  konusu ile ilgili sorularını yönlendirebilir ya da iletişim sayfamızdan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…