Şişli - İstanbul Elbir İş Merkezi No:6/11
Bize Ulaşın 05523267690
Açılış Saatlerimiz: Pzt – Cuma 09.30 – 18.30

Doğum Yeri Değiştirme Dava Dilekçesi

doğum yeri değiştirme

Doğum Yeri Değiştirme Dava Dilekçesi

Doğum Yeri Değiştirme Dava Dilekçesi

Doğum Yeri Değiştirme Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Doğum yeri değiştirme dava dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Dava dilekçesinin yanlış yazılması, yanlış taleplerde bulunulması taraflar için telafisi imkansız zararların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Dava dilekçesinin yazılması uzmanlık ve hukuk bilgisi gerektirmektedir. Dava dilekçesi hazırlanırken yalın bir dil kullanılmalı dava konusu ve davacının kimlik bilgileri ile birlikte delil gibi olguların da yerine getirilerek yazılması gerekmektedir. Makalemizde doğum yeri değiştirme dilekçesi örneği sunduk. Unutulmamalıdır ki her somut olay kendine özel olup her somut olayın özelliklerine göre dilekçe hazırlanmalıdır. 

Doğum yeri değiştirme dilekçesi nasıl yazılır konusunda avukatlar meslekleri gereği daha ayrıntılı ve teferruatlı bilgilere ve yeterli donanımlara sahiptirler. Dolayısıyla dava dilekçesi hazırlanması aşamasında uzman avukatlardan hukuki destek alınmalı ve profesyonel bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Doğum yeri değiştirme dilekçe metni hazırlanırken davanın konusuna göre doğum yeri değiştirme dilekçe örneği şeklinde taslak olarak bulunabilen dilekçelerden yararlanılabileceği gibi özgün olarak hazırlanan içerikler ile de mahkemelere başvuru yapılabilmektedir.

Doğum yeri değiştirme dilekçesi hazırlanırken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde dava süreci hızlı sonuçlanacak ve istenilen sonuç elde edilecektir. Çelik & Baştürk Hukuk ve Danışmanlık Ofisi avukatları Av. Tolga ÇELİK müvekkillerimize son derece profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. Nüfus davası ile ilgili sorularınız ve görüşmeleriniz avukata sor kısmından avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI :

ADRES :

VEKİLİ : Av. Tolga Çelik & Av. Nur Baştürk

DAVALI:
ADRES :

KONU : Doğum yeri değişikliğine ilişkin istemimizi içermektedir.
AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilimiz ……………. TC kimlik numarası, ….. tarih ve …. doğum yeri olarak nüfusa kayıtlı bulunmaktadır. (EK 1)
2-) Müvekkilin o dönem ki şartlar dahilinde dahilinde doğumu evde gerçekleşmiş olup, bu sebeple kendisine ait resmi bir doğum belgesi bulunmamaktadır.
3-) Müvekkilin doğumuna ilişkin herhangi bir doğum belgesi bulunmamakta olup ailesi o dönem yaşadığı …. şehrini doğum yeri olarak kaydettirmiştir. Oysaki müvekkilimizin doğduğu ev …. şehrinde bulunmakta ve söz konusu yanlış kayıt sebebiyle resmi dairelerdeki işleri sekteye uğramaktadır. Bu husus, mahkemenizce uygun görülmesi halinde, aile gerekse çevresinden tanıkların (EK 2) anlatımları ile yargılama aşamasında açıklığa kavuşturulacaktır.
4-)Açıklanan sebepler uyarınca yanlışlığın giderilmesi için mahkemenize başvurulması zorunluluğu hasıl olmuştur.
HUKUKİ NEDENLER :
5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve ilgili kanun
HUKUKİ DELİLLER :
Nüfus kayıtları, Tanık anlatımları, Yemin ve her türlü sair delil.
SONUÇ VE İSTEM :
Yukarıda açıkladığımız nedenlerle davamızın kabulü ile müvekkilimizin …….. olarak yanlış şekilde kayıt edilen doğum yerinin ………….olarak düzeltilmesini Sayın Mahkemenizden saygıyla talep ederiz.

EKLER:

Nüfus kayıt örneği
Tanıkların isimleri ve adresleri ile tanıklık edecekleri  konuları gösterir tanık listesi
Bir Adet Onaylı Vekaletname Örneği

Davacı Vekili

Av. Tolga ÇELİK & Av. Nur BAŞTÜRK

Previous Doğum Yeri Değiştirme Davası

1 Comment

Leave Your Comment

Sosyal Medya

ÇELİK BAŞTÜRK 2021 LOGO PNG

Mecidiyeköy Mah. Mecidiyeköy Yolu Cad. Elbir İş Merkezi No:6 Kat:9 Daire:11 Şişli/İstanbul

Açılış Saatlerimiz:
Pzt – Cuma 09.30 – 18.30

Yazılım & Güvenlik