Elbir İş Merkezi Kat:9 No:6/11
Mecidiyeköy Şişli/İstanbul

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşarak Boşanmada Süreç Nasıl İşler?

Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer sorusu boşanma davası aşamasında bulunan eşler tarafından sıkça sorulmaktadır. Çünkü boşanmak isteyen eşler tarafından daha önce bilinmeyen bir konu olması sebebiyle bu soru sıkça gündeme gelmektedir. Anlaşmalı boşanma diğer boşanma türlerinden çok daha hızlı neticelenmektedir. Fakat boşanma aşamasındaki eşler anlaşmalı boşanmanın tam olarak ne kadar sürdüğü konusunda fikir sahibi olmayabiliyorlar. Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer? sorusuna bu makalemizde yanıt bulmaya çalışacağız.

Eşler süreç başında  en hızlı nasıl boşanabilirim sorusunu sık sık sormaktadır. Taraflar boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda anlaşmışlardır. Fakat bu aşamada merak edilen en önemli konu anlaşmalı boşanmanın ne kadar sürdüğüdür. Anlaşmalı boşanma kaç gün sürer? Tek celsede boşanma kaç gün sürer? Makalemizde bu soruları yanıtlayacağız.

Anlaşmalı Boşanma Kaç Gün Sürer?

Tek celsede boşanmak isteyen eşler anlaşmalı boşanma ne kadar sürer sorusunun cevabını merak etmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası ortalama 2-3 ay gibi bir sürede neticelenmektedir. Bu süre sonunda mahkemenin verdiği gerekçeli kararın kesinleşmesi ile anlaşmalı boşanma süreci biter. Anlaşmalı boşanma davasının genellikle ilk celsede sonuçlanması beklenir. Boşanma kararı ise nüfus kayıtlarına ortalama 7 günde geçmektedir.

Tek celsede boşanma süresi bu şekildedir. Ancak tek celsede bitmeyen boşanma davalarında boşanma süresi uzamaktadır. İlk celsede sonuçlanması gereken bu boşanma türü belirli sebeplere bağlı olarak uzayabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının reddedilmesi halinde de süreç uzamaktadır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma şartlarının sağlanmış olması gerekmektedir. Ve yine anlaşmalı boşanmalarda her iki eşinde anlaşmalı boşanma konularında anlaşmayı sürdürmesi gerekmektedir.

En Hızlı Nasıl Boşanılır?

En hızlı boşanma ne kadar sürer? Sürecin hızlı ilerlemesi eşlerin anlaşmalı boşanma şartlarını ne kadar yerine getirdiğine göre değişmektedir. Her iki eşinde rızasının bulunması sonucunda açılabilen anlaşmalı boşanma davalarında karşılanması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sonlandırılmak istenen evlilik en az 1 yıl sürmüş olmalıdır.
  • Boşanma davasına eşler birlikte başvurmalı ya da birinin açtığı boşanma davasını diğer eş kabul etmelidir.
  • Mahkeme her iki tarafı da eşit bir şekilde dinlemelidir.
  • Anlaşmalı boşanma protokolü mahkemece uygun bulunarak kabul edilmelidir.
  • Protokolde boşanma ile ilgili mali durumlar ve velayete ilişkin hususların tamamının bulunması gereklidir.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda boşanma davası hızlı şekilde neticelenecektir. Boşanma davası en kısa ne kadar sürer sorusunun cevabı yukarıdaki şartların tam ve eksiksiz şekilde sağlanıp sağlanmadığına göre değişiklik göstermektedir. İstanbul boşanma avukatları bu konuda tarafınıza destek sağlayacaklardır. Hangi belgelerin eksik olduğunu, hangi şartların sağlanması gerektiğini boşanma avukatı aracılığıyla öğrenmeniz gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl Hızlandırılır?

Boşanma toplumsal yaşamda psikolojik etkileri olan önemli hususlardandır. Evlenme kadar doğal olan bu süreçte boşanma sürecine giren çiftlerin birtakım bilgileri atlamaması gerekmektedir. Göz ardı edilmemesi gereken hususlar dava sürecinin hızını da etkileyecektir. Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer sorusuna olumlu cevap almak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Anlaşmalı boşanma kararı alan eşler anlaşmalı boşanma kararından vazgeçmemelidir. Eşlerin anlaşmaktan vazgeçmesi halinde süreç çekişmeli boşanma davası şeklinde ilerlemektedir. Bu durumda boşanma sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Anlaşmalı boşanma konusundaki kararları sabit olan eşlerin dikkat etmeleri gereken diğer konu ise duruşmalara birlikte katılma durumlarıdır. Taraflar duruşmaya birlikte katılmamaları halinde davanın ertelenmesi durumu ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Tazminat, nafaka, çocukların velayeti gibi konularda eşler arasında fikir birliğinin bulunması da boşanma davasının hızlı şekilde neticelenmesini sağlayacaktır. Tüm bu konular mahkeme öncesinde eşler arasında çözüme kavuşturulmuş olmalıdır.

Son Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biz bu makalemizde en başta anlaşmalı boşanma ne kadar sürer  sorusunu cevaplamaya çalıştık. Sonrasında aşağıda sıraladığımız soruları cevapladık. Anlaşmalı boşanmada süreç nasıl işler? Anlaşmalı boşanma kaç gün sürer? En hızlı nasıl boşanılır? Anlaşmalı boşanma süreci nasıl hızlandırılır? Bu sürecin bir aile hukuku avukatı ile yürütülmesi usul hatalarının önüne geçilmesi açısından önemli olacaktır. Sürecin bir avukat ile takip edilmesindeki diğer fayda ise hızlı neticelenme açısından olacaktır. Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi İstanbul boşanma avukatı olarak müvekkillerini aile hukuku alanında vekil olarak temsil etmektedir. Ayrıca vatandaşlara hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Sitemizde yer alan avukata sor kısmından ofisimiz avukatları Av. Tolga ÇELİK ve Av. Nur BAŞTÜRK‘e sorularınızı yönlendirebilir ya da iletişim bilgileri kısmından kendilerine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş

Son Yazılar

Hakkımızda

İstanbul Avrupa yakasının Şişli ilçesinde faaliyet gösteren ve hukukun çeşitli alanlarında uzman avukatları ile hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Çelik & Baştürk Hukuk Ve Danışmanlık Ofisi Av. Tolga ÇELİK ve Av. Müesser Nur BAŞTÜRK tarafından kurulmuştur…